Wyjątkowej klasy i urody terakotowa plakieta z wizerunkiem Chrystusa autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy ceramików 1 poł. XX w. Wacława Bębnowskiego.

Plakieta „Chrystus”
autor: Wacław Bębnowski (1865-1945)
Terakota, patyna zielona na brązowym gruncie.
Lata 20-te. XX w.
Sygnowana: wyrytym pełnym nazwiskiem: W. Bębnowski oraz znakiem autora „lilijka”.
Stan bardzo dobry, nie ma uszkodzeń ani napraw, niewielkie przetarcia widoczne na zdjęciach.
Plakieta delikatnie wygięta.
Wymiary: 25 x 24,5 cm.

Ten sam model plakiety reprodukowany w monografii Wacława Bębnowskiego autorstwa Pani Krystyny Kotuli z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, s. 36.

Rzadkość kolekcjonerska. 

Bębnowski, Wacław, polski rzeźbiarz i ceramik, członek „szkoły monachijskiej“. Od 1893 roku student Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (Akademie der Bildenden Künste München); do ok. 1896 roku mieszkał w Monachium. *15.8.1865 Dubieniec, †26.5.1945 Aleksandrów Kujawski. Od roku 1888 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Izydora Jabłońskiego (1865-1905) i Alfreda Dauna (1854-1922). Dnia 17.10.1893 roku rozpoczął studia w Klasie Rzeźbiarskiej na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych (Königliche Akademie der Bildenden Künste) w Monachium; studiował u Wilhelma von Rümanna (1850-1906). Ponadto studiował także na Académie Colarossi w Paryżu pod kierownictwem Françoisa-Laurenta Rolarda (1842-1912). Od około 1897 roku prowadził własną pracownię ceramiki, w której tworzył dekoracyjne rzeźby i naczynia. W 1903 roku, sugerując się propozycją Leona Wodzińskiego, znajomego jeszcze z czasów paryskich, założył w jego majątku Służewo na Kujawach warsztat, w którym tworzył popiersia jego przodków oraz na jego zlecenie chrzcielnice, ozdoby figuralne na ambony i drogi krzyżowe z terakoty do okolicznych kościołów. W 1905 roku nabył od Wodzińskiego parcelę w Aleksandrowie Kujawskim, na której występowały bogate złoży gliny. Dawał lekcje rysunku w szkołach miejskich i we własnej pracowni. Z sukcesem sprzedawał swoje prace, głównie ozdobne rzeźby i naczynia, w kraju i zagranicą. – Twórczość artysty przez cały czas znajdowała się przede wszystkim pod wpływem secesji. Tworzył wazony i dzbany z licznymi figuralnymi i ornamentalnymi zdobieniami, figurki zwierząt, rzeźby nawiązujące do tematyki literackiej, między innymi do mitologii Dalekiego Wschodu, a także popiersia. Swoje prace wykonywał głównie w terakocie, stosując jednocześnie opracowaną przez siebie technikę patynowania. W jego dorobku znajdują się także rysunki, akwarele i obrazy olejne. Jego prace znajdują się w Muzeach Narodowych w Poznaniu i Warszawie oraz w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Cena: 4 500 zł
(Rezerwacja)

Darmowa wysyłka kurierska.

 

Jak kupić?
Proszę o wiadomość email na adres: info@galeriadas.pl
lub telefon: 604 509 950