Dwa duże kupony (zasłony) tkaniny drukowanej z motywem szaro-białej abstrakcji autorstwa słynnej projektantki tkanin z IWP Danuty Michno-Paprowicz.

„Smugi”

Tkaniny są sygnowane, sygnatura nadrukowana kilkukrotnie pośród wzoru: ART. PLAST. DANUTA MICHNO C.B.W.P.L.
CBWPL to skrót od Centralne Biuro Wzornictwa Przemysłu Lekkiego. Instytucja powstała w 1960 roku, została wydzielona z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i specjalizowała się w tkaninie.

Autor: Danuta Michno-Paprowicz (1926-2016)
Tkanina o nazwie „Smugi”
Wariant szaro-biały
Lata 1964-1966
Tkanina o tym wzorze znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
Tkanina drukowana, bawełniana.
Wymiary każdej tkaniny: 260 x 235 cm.

Tkaniny są częściowo zszyte z dwóch części, służyły jako zasłony, więc są podszyte z jednej strony.
Stan bardzo dobry. Niewielkie ciemniejsze plamy widoczne na odwrocie.
Na zdjęciach tkanina jest zlożona na pół, w rzeczywistości jest bardzo duża. Każda z zasłon w takim samym stanie.

Projektantka znana przede wszystkim z unikatowych tkanin. Uprawia także malarstwo i grafikę, jest rzeczoznawcą dzieł sztuki współczesnej. Dyplom magistra sztuki uzyskała w 1953 roku na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Gałkowskiego. Pracowała jako projektant w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie (1953-60) oraz jako projektant, a następnie kierownik i główny specjalista w Centralnym Biurze Wzornictwa Przemysłu Chemicznego i Lekkiego w Warszawie (1960-86). Projektowała kilimy i gobeliny mało i wielkowymiarowe dla manufaktur krakowskich. Uczestniczyła w licznych wystawach i konkursach krajowych i zagranicznych, między innymi w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Holandii, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Australii, na Węgrzech i we Francji, gdzie zdobywała wyróżnienia i nagrody.

Jej prace znajdują się w krajowych i zagranicznych muzeach i galeriach oraz w zbiorach prywatnych. Można je oglądać m.in. w Muzeum Narodowym i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Filharmonii Narodowej w Krakowie. Do najbardziej charakterystycznych projektów artystki należy tkanina Zoo z 1956 roku. Przedstawia uproszczone, linearne sylwetki zwierząt wypełnione geometrycznymi deseniami, drukowane na żółtym lub różowym tle. Zoo przywodzi na myśl płótna Joana Miro i Paula Klee, podobnie jak inne projekty artystki z lat 50 i 60 – tkaniny Łaźnia (1958) i Balony (1964). Wzory te drukowano na bawełnie i sprzedawano jako zasłony. Zdobiły wnętrza wielu polskich mieszkań, wprowadzając do nich powiew nowoczesności. W 1982 roku Paprowicz-Michni zaprojektowała dla Cepelii monumentalny kilim Ptasi sejmik, przedstawiający uproszczone, graficzne sylwetki ptaków.

Cena: 1440  zł
Darmowa wysyłka kurierska.

 

Jak kupić?
Proszę o wiadomość email na adres: info@galeriadas.pl
lub telefon: 604 509 950