Grafika w technice druku (rotograwiura barwna?) wykonana w latach 30-tych według słynnego obrazu Stanisława Witkiewicza (1851-1915) pt. „Wiatr halny”.

Według obrazu „Wiatr halny” z 1895 roku.
Autor obrazu: Stanisław Witkiewicz (1851-1915)

Druk na papierze. Rotograwiura barwna?
Lata 30-te.
Wydawca niezidentyfikowany.
Stan bardzo dobry, oryginalna drewniana lakierowana ramka z widocznymi zadrapaniami.
Wymiary: odbitka: 54,5 x 36,5 cm, razem z oprawą: 49 x 66 cm.

Malarz i teoretyk sztuki. Studiował w Petersburgu (1869-1871) i Monachium (1872-1875). Po powrocie do kraju współpracował z „Wędrowcem” oraz zajmował się krytyką artystyczną tworząc jej nowoczesne podstawy. W 1890 osiadł w Zakopanem, gdzie zafascynowany tamtejszą sztuką ludową stworzył teorię stylu zakopiańskiego projektując architekturę i wnętrza zakopiańskich willi: „Koliba” Gnatowskich, „Pod Jedlami” Pawlikowskich, „Pepita” (później „Łada”) Chrostowskiego, „Korwinówka”, „Zofiówka” i innych. Był projektantem kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce (obecnie dzielnica Zakopanego). Za swą działalność na rzecz miasta został mianowany honorowym obywatelem Zakopanego i tam też został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Obraz „Wiatr halny” obraz olejny namalowany przez Stanisława Witkiewicza w roku 1895, pięć lat po przeprowadzce do Zakopanego z powodu gruźlicy. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i jest eksponowany w Galeri Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.Rok po powstaniu, obraz prezentowany był na monograficznej wystawie artysty w salonie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez wielu znawców sztuki dzieło jest uznawane za najwybitniejsze w dorobku Witkiewicza. Kazimierz Przerwa-Tetmajer nazwał obraz wręcz „najlepszym pejzażem tatrzańskim, jaki dotąd namalowano”. Praca ta uznawana jest za pierwszą w historii polskiego malarstwa próbę przedstawienia na płótnie tytułowego zjawiska meteorologicznego

Cena: 1 500 zł
Darmowa wysyłka kurierska.
Do obiektu dołączony zostanie Certyfikat autentyczności.

 

Jak kupić?
Proszę o wiadomość email na adres: info@galeriadas.pl
lub telefon: 604 509 950