Grafika “Wiatr halny” Zakopane, wg Stanisława Witkiewicza, lata 30-te.

Grafika “Wiatr halny” Zakopane, wg Stanisława Witkiewicza, lata 30-te.

1 500 

Na stanie

szt.
Kategorie: , , Tagi: ,

CertDo zakupionego obiektu dołączony zostanie Certyfikat Autentyczności.

DeliveryWysyłka kurierska na terenie Polski GRATIS

Opis

Grafika w technice druku (rotograwiura barwna?) wykonana w latach 30-tych według słynnego obrazu Stanisława Witkiewicza (1851-1915) pt. “Wiatr halny”.

Według obrazu “Wiatr halny” z 1895 roku.
Autor obrazu: Stanisław Witkiewicz (1851-1915)

Druk na papierze. Rotograwiura barwna?
Lata 30-te.
Wydawca niezidentyfikowany.
Stan bardzo dobry, oryginalna drewniana lakierowana ramka z widocznymi zadrapaniami.
Wymiary: odbitka: 54,5 x 36,5 cm, razem z oprawą: 49 x 66 cm.

Malarz i teoretyk sztuki. Studiował w Petersburgu (1869-1871) i Monachium (1872-1875). Po powrocie do kraju współpracował z “Wędrowcem” oraz zajmował się krytyką artystyczną tworząc jej nowoczesne podstawy. W 1890 osiadł w Zakopanem, gdzie zafascynowany tamtejszą sztuką ludową stworzył teorię stylu zakopiańskiego projektując architekturę i wnętrza zakopiańskich willi: “Koliba” Gnatowskich, “Pod Jedlami” Pawlikowskich, “Pepita” (później “Łada”) Chrostowskiego, “Korwinówka”, “Zofiówka” i innych. Był projektantem kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce (obecnie dzielnica Zakopanego). Za swą działalność na rzecz miasta został mianowany honorowym obywatelem Zakopanego i tam też został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Obraz “Wiatr halny” obraz olejny namalowany przez Stanisława Witkiewicza w roku 1895, pięć lat po przeprowadzce do Zakopanego z powodu gruźlicy. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i jest eksponowany w Galeri Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.Rok po powstaniu, obraz prezentowany był na monograficznej wystawie artysty w salonie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez wielu znawców sztuki dzieło jest uznawane za najwybitniejsze w dorobku Witkiewicza. Kazimierz Przerwa-Tetmajer nazwał obraz wręcz „najlepszym pejzażem tatrzańskim, jaki dotąd namalowano”. Praca ta uznawana jest za pierwszą w historii polskiego malarstwa próbę przedstawienia na płótnie tytułowego zjawiska meteorologicznego.

Może spodoba się również…