Kolekcjonerska rzeźba kameralna z brązu autorstwa słynnego niemieckiego rzeźbiarza Bernharda Hoetgera przedstawiająca dziewczynę z kołem do zabawy.

Rzeźba „Dziewczyna z kołem”
autor: Bernhard HOETGER (1874-1949)
Około 1901 r.
Brąz, ładna oryginalna czekoladowa patyna.
Sygnowany na podstawie autorskim monogramem wiązanym „BH”.
Stan bardzo dobry.
Wysokość: 18,5 cm, średnica podstawy 8,5 cm.

Identyczna figura sprzedana na aukcji Lempertz w Niemczech za 3,5 tyś. Euro. 

Bernhard Hoetger (1874-1949) pozostawił po sobie bogaty dorobek jako architekt, rzeźbiarz, grafik, rzemieślnik i malarz. Jego twórczość rozciąga się od dzieł wczesnych, na które wywiera silny wpływ impresjonizm, poprzez dzieła archaiczne i monumentalne, w których widoczne jest odwoływanie się Hoetgera do modeli średniowiecznych, azjatyckich czy egipskich, aż po dzieła ekspresjonistyczne i dzieła z lat 30. i 40. XX wieku.

Bernhard Hoetger, urodzony w Dortmundzie-Hörde w 1874 roku, początkowo ukończył praktykę jako kamieniarz i rzeźbiarz w drewnie, zanim wstąpił do Akademii w Düsseldorfie w 1898 roku. Po ukończeniu mistrzowskiej klasy rzeźby wyjechał w 1900 roku do artystycznej metropolii Paryża. Wczesna twórczość Bernharda Hoetgera z okresu paryskiego pozostawała początkowo pod silnym wpływem impresjonistycznej rzeźby i secesji Auguste’a Rodina. Około 1905 roku u Hoetgera nastąpiło artystyczne przemyślenie. Jego prace wykazywały wyraźną tendencję do upraszczania koncepcji formy i wygładzania powierzchni.

Po powrocie do Niemiec, Hoetger otrzymał profesurę w Mathildenhöhe w Darmstadt w 1911. Trzy lata później przeniósł się do kolonii artystów w Worpswede.

W 1923 roku artysta spotkał hojnego mecenasa, handlarza kawą z Bremy Ludwiga Roseliusa . Roselius zlecił mu artystyczne wyzwanie: przeprojektowanie części Böttcherstrasse . W 1927 roku na podstawie projektów Hoetgera powstało dzisiejsze Muzeum Pauli Modersohn-Becker , niezwykły przykład architektury ekspresjonistycznej.

Bernhard Hoetger zmarł w 1949 roku w Unterseen w Szwajcarii. Mimo często krytykowanych częstych zmian stylistycznych, jest jednym z najważniejszych rzeźbiarzy w Niemczech.

SPRZEDANE
Darmowa wysyłka kurierska.
Do obiektu dołączony zostanie Certyfikat Autentyczności.

 

Jak kupić?
Proszę o wiadomość email na adres: info@galeriadas.pl
lub telefon: 604 509 950