Rzeźba z przedstawieniem najsłynniejszego symbolu Powstania Warszawskiego: “Małego Powstańca” autorstwa znanego polskiego rzeźbiarza Jerzego Jarnuszkiewicza.

“Mały Powstaniec” lub “Dziecko bohater”
1946 r.

autor: Jerzy Jarnuszkiewicz (1919-2005)
lata 40/50-te. XX w.
Brąz, patynowany, podstawa marmurowa.
Odlew wykonany w wytwórni artystycznej Władysława Miecznika w Warszawie.
Sygnowany przy podstawie nazwiskiem innego rzeźbiarza, któremu autorstwo do 1979 r. przypisywano Małego Powstańca “J.MAŁETA” – Jana Małety. W 1979 roku sąd rozstrzygnął spór o autorstwo na rzecz Jerzego Jarnuszkiewicza.
Zachowana oryginalna tabliczka firmowa z odlewni Miecznika.
Stan bardzo dobry.
Wysokość z podstawą: 32,5 cm, sam brąz 23 cm.

SPRZEDANE

Jerzy Mieczysław Jarnuszkiewicz herbu Lubicz (ur. 27 lutego 1919 w Kaliszu, zm. 14 lipca 2005 w Warszawie) – polski rzeźbiarz, autor m.in. pomnika Małego Powstańca w Warszawie.

Studiował w Krakowie w latach 1936–1938 w Instytucie Sztuk Plastycznych pod kierunkiem prof. Franciszka Kalfasa i prof. Karola Homolacsa. W roku 1939 uzyskał dyplom w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych w Warszawie.

Podczas wojny należał do konspiracyjnego Koła Miłośników Grafiki i Ekslibrisu wraz z m.in. Stefanem Mrożewskim i Anielą Cukier. W latach 1947–1950 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u Tadeusza Breyera i Franciszka Strynkiewicza. Od 1950 do lat 80. (przez 35 lat) prowadził w warszawskiej ASP pracownię rzeźby. Profesor m.in.: Grzegorza Kowalskiego, Henryka Morela, Marka Kijewskiego, Krzysztofa M. Bednarskiego, Barbary Falender.

Jeszcze jako student zaprojektował rzeźbę „Dziecko – bohater”, która została wykorzystana w 1983 jako model pomnika Małego Powstańca. Pomnik odsłonięto uroczyście 1 października 1983 w trakcie obchodów 15-lecia nadania Chorągwi Warszawskiej ZHP imienia Bohaterów Warszawy. Figurę chłopca w za dużym hełmie, z przewieszonym przez ramię pistoletem maszynowym i w wielkich saperkach, ustawiono przy zewnętrznym murze obronnym na Podwalu. Autor zadedykował go warszawskim harcerzom.

Osobny artykuł: Pomnik Małego Powstańca w Warszawie.

Jego autorstwa jest również pochodząca z 1947 płaskorzeźba Plon znajdująca się na Saskiej Kępie w Warszawie. W roku 1949 wykonał dwie gipsowe płaskorzeźby („Razem w boju”, „Razem w odbudowie”), zdobiące socrealistyczny tunel schodów ruchomych przy warszawskiej Trasie W-Z. Jest także autorem rzeźb chłopców na fontannie na rynku Mariensztackim.

W latach 60. tworzył geometryczne ażurowe rzeźby z metalu o ogromnych rozmiarach, ustawiane w przestrzeni miejskiej. Były to rzeźby z zespawanych odpadków: haków, ostrzy, bagnetów, łańcuchów, części urządzeń, kompozycji abstrakcyjnych, m.in. „Okien”, „Rytmów”, „Żagli”. Nieliczne ocalały dłużej w kolekcji metalowych rzeźb ulicznych na warszawskiej Woli. W 1965 Jarnuszkiewicz uczestniczył w I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, gdzie przy współpracy z M. Cierniewskim, E. Koprykiem,E. Nowaczykiem, M. Sieradzkim stworzył rzeźbę zwaną “Kompozycją drogowskazową” lub “Witaczem”. Znajduje się przy ul. Rycerskiej w Elblągu. Ma wysokość 8 metrów. Forma została wyremontowana w 2006 roku.

Był także twórcą tradycyjnych rzeźb. W 1960 w Kaliszu stanął pomnik Adama Asnyka jego autorstwa. Natomiast 30 maja 1983 odsłonięto w Lublinie na dziedzińcu KUL rzeźbę pomnikową Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jarnuszkiewicz jest także współautorem Międzynarodowego Pomnika Męczeństwa w Oświęcimiu-Brzezince, rzeźb w Elblągu, Ravnem (Słowenia). Zajmował się również medalierstwem i grafiką artystyczną.

Ważną, choć mniej znaną dziedziną twórczości pozostawało przez wszystkie lata medalierstwo. Był twórcą takich cykli medali jak „Ecce Homo”, „Poczet królów i orłów polskich”, „Wielcy Polacy”. Medal jego autorstwa uczcił pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.

Był projektantem wielu monet okolicznościowych i kolekcjonerskich, w tym między innymi:

10 złotych 1965 Kolumna Zygmunta,

10 złotych 1966 Kolumna Zygmunta,

10 złotych 1969 25. rocznica PRL,

10 złotych 1970 Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy,

10 złotych 1971 FAO, oraz pierwszej kolekcjonerskiej pięćdziesięciozłotówki z 1972 r., wybitej ponownie w 1974 r., z wizerunkiem Fryderyka Chopina. W katalogach monet próbnych jego nazwisko jako projektanta występuje przy 34 numizmatach. Jego projekty sygnowane były zazwyczaj monogramem „JJ.”.

Pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 85-5-15).

Jak kupić?
Proszę o wiadomość email na adres: info@galeriadas.pl
lub telefon: 604 509 950