Unikatowa rzeźba ceramiczna wybitnej gdańskiej artystki ceramiczki Janiny Karczewskiej-Koniecznej, członkini “Grupy Kadyńskiej”.

“Kamienne Twarze” (Miłość)
Janina Karczewska-Konieczna
1985 r.
Ceramika, ręcznie modelowana, szkliwiona.
Na spodzie oryginalna autorska papierowa metka z opisem pracy.
Rzeźba wyeksponowana na specjalnej drewnianej podstawie.
Rzeźba z charakterystycznym dla artystki motywem twarzy. Wyryty napis to cytat z Biblii z “Hymnem o miłości”.
Wymiary: bez podstawy: 29 x 29 cm, z podstawą: 33 x 29 cm.
Stan zachowania bardzo dobry, nie ma uszkodzeń ani napraw.
Zdjęcia rzeźby pod tekstem. 

Hymn o miłości

“Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego;  nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.  Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.  Miłość nigdy nie ustaje, [nie jest] jak proroctwa, które się skończą, albo jak dar języków, który zniknie, lub jak wiedza, której zabraknie.  Po części bowiem tylko poznajemy, po części prorokujemy. Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe. Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecięce. Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz: Teraz poznaję po części, wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.  Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy: z nich zaś największa jest miłość.”

SPRZEDANE

 

Jak kupić?
Proszę o wiadomość email na adres: info@galeriadas.pl
lub telefon: 604 509 950

JANINA KARCZEWSKA-KONIECZNA – Urodzona w Gdyni. Malarka, graficzka, rzeźbiarka, ceramiczka. Absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie. Dyplom z wyróżnieniem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. P. Potworowskiego. Aneks z ceramiki w prac. Prof. H. Żuławskiej, oraz z grafiki w prac. Z.Karolaka

Należała do “Grupy Kadyńskiej”

Jej prace znajdują się w muzeach w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Zielonej Górze, Olsztynie, Bolesławcu, Wałbrzychu, Faenzie ( Włochy), Vallauris (Francja), Bechyne (Czechy), Jonkoping (Szwecja), w kolekcji Instytutu Jana Pawła II w Rzymie, oraz w zbiorach MKi DN, PAN, UW m. Gdańsk, Brinelskoland Nassjo (Szwecja), UM m Koszalin, i Kwidzyn oraz na Zamku Książ.

Wraz ze Stanisławem Koniecznym wykonała ceramiczną dekorację rzeźbiarską w “Kaplicy Ludzi Morza” w Bazylice Mariackiej; Domu Technika i w Hotelu Heweliusz w Gdańsku, oraz w Pałacu Ślubów w Elblągu.

Zrealizowała również rzeźby w kościołach i kaplicach: Matki Boskiej Częstochowskiej , Kaplica Królewska -Gdańsk, NMP Królowej Różańca Świętego – Przymorze- Oliwa, NMP Niepokalanego Poczęcia – Puli – Indie, Sw. Jakuba – Oliwie, Katedra w Oliwie, Kaplica Sióstr Elżbietanek Gdynia Orłowo, Kaplica MB Fatimskiej _ W-wa, Kaplica M.B Fatimskiej – Rumia, kościół pw. Św. Józefa i Judy Tadeusza – Rumia, kaplica seminaryjna św. Barbary – Pelplin, Droga Krzyżowa i Pasyjka , a także rzeźby ołtarza soborowego i ambonki – Stanisławów.

Z powodzeniem uprawia malarstwo, grafikę i rzeźbę. Największe jednak sukcesy odniosła w zakresie twórczości ceramicznej. Niewielu polskich artystów – tak jak Janina Karczewska Konieczna moźe szczycić się I Nagrodą za prace eksponowane we Francji, przyznaną przez międzynarodowe jury, któremu przewodniczył Pablo Picasso.

Tworzyła cykle tematyczne poświęcone muzyce, baletowi, egzotycznej faunie i florze morskiej. Po 1980 więcej miejsca w jej pracach zajęła tematyka religijna

Swoje prace prezentowałana wystawach indywidualnych w Toruniu, Sopocie, Koszalinie, Gdyni, “ART Galerii” w Gdańsku, “ART” w Elblągu, w Lęborku, w galerii”Staatligher Kunsthandel” w Berlinie, w Monachium, w Dubrowniku, w Lubece i w Siegen. Brała udział w międzynarodowych konkursach i wystawach: w Austrii, Szwecji, Kanadzie, na Węgrzech, w Jugosławii, Czechosłowacji, ZSRR, we Włoszech, Francji, Polsce, wielkiej Brytanii i Niemczech, w Wiktorii Albert.

Nagrody i wyróżnienia:

1968 – I Międzynarodowe Biennale Ceramiki Artystycznej Vallauris Francja, Wielki Dyplom Uznania

1969 – Ogólnopolska Wystawa Grafiki Marynistycznej, wyróżnienie

1970 – Międzynarodowa Wystawa Ceramiki Artystycznej, Sopot, medal

II Biennale Ceramiki Artystycznej Vallauris Francja,

I Nagroda De L`associaton Francaise d`Aktion Artistique pod honorowym patronatem Pabla Picassa

1971 – Wystawa Okręgu Gdańskiego ZPAP Polska; I Nagroda

1973 – Międzynarodowa Wystawa Ceramiki Artystycznej, Gdańsk Oliwa, NagrodaSpecjalna Architektury:

1976 – Międzynarodowa Wystawa Ceramiki Artystycznej Sopot,

Dyplom Honorowy, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki

1976 – III Międzynarodowe Biennale Ceramiki Artystycznej Vallarius Francja,

Nagroda Specjalna Architektury;- ceramika Pabla Picassa,

I Nagroda Okręgu Gdańsk ZPAP; II Nagroda w konkursie rzeźby “Muzyka i taniec”; I, II Nagrodana II i III Biennale Ceramiki Artystycznej Wałbrzych Książ; Medal

1990 – IV Biennale Sztuki Sakralnej Gorzów Wlkp., I Nagroda

2006 – Grand Prix na III Salonie Artystycznym w Pucku