Oryginalny rysunek znanego polskiego malarza związanego z Kresami wieloletniego wykładowcy rysunku, malarstwa i ceramiki w gimnazjum w Kołomyi, był również dyrektorem Szkoły Przemysłowej we Lwowie.

“Spacer – Żydzi z Kolomyi”
Lata 1880-1898

Kołomyja
autor: Walerian Kryciński (1852-1929)
Rysunek ołowkiem na papierze.
Sygnowany w prawym dolnym rogu: W. Kryciński / Kołomyja
Stan dobry, niewielkie zaplamienie papieru widoczne na zdjęciach. Niewielkie zagięcia papieru przy krawędziach.
Oprawa wspłóczesna, ładna czeczotowa ramka i passe partout w kolorze ciemnej morskiej zieleni.
Wymiary: w świetle passe partout: 22,5 x 31,5 cm, całość z oprawą: 36,5 x 45 cm.

Walerian Kryciński (1852-1929)
Był synem Aleksandra Krycińskiego i Eleonory ze Szklanowskich. W latach 1872-1875 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza, Feliksa Szynalewskiego i Jana Matejki, a następnie wyjechał do Wiednia i tam kontynuował naukę na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych i w Kunstgewerbeschule pod kierunkiem J.R.Storcka, Sanfbergera, Ermenegildo Donadiniego. Odbył podróż artystyczną podczas której odwiedził Norymbergę, Augsburg, Frankfurt nad Menem, Kolonię, Salzburg, Pragę, Monachium i Paryż. W 1879 powrócił do Krakowa, poślubił wówczas Helenę Horaczek. Od 1880 do 1898 był wykładowcą rysunku i malarstwa dekoracyjnego w gimnazjum w Kołomyi, od 1885 przez pięć lat wykładał technologię procesów ceramicznych. W 1898 przeprowadził się do Lwowa, gdzie objął stanowisko dyrektora w Szkole Przemysłowej. Po przejściu w stan spoczynku powrócił do Krakowa, zmarł w 1929, spoczywa na Cmentarzu Rakowickim.

Większa część dorobku artysty to projekty wzorów tkanin i haftów, kart pocztowych i plakatów, był autorem dekoracji ściennych, z których do najwybitniejszych prac należała dekoracja loży na I piętrze lwowskiego Teatru Miejskiego, a także stworzona w 1880 dekoracja krakowskich Sukiennic przygotowana na wizytę cesarza Franciszka Józefa. Swoją fascynację Pokuciem poza popularyzowaniem tamtejszej ceramiki przejawiał w tworzonych przez siebie rysunkach, obrazach olejnych i akwarelach, które stylem nawiązywały do wiedeńskiego akademizmu. Tworzył również czerpiąc tematykę w Beskidach i na Podhalu, prace wystawiał w warszawskiej Zachęcie i krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Cena: 1 400 zł  900 zł
Darmowa wysyłka kurierska.

 

Jak kupić?
Proszę o wiadomość email na adres:info@galeriadas.pl
lub telefon:604 509 950