Unikatowa, muzealnej klasy, kolekcjonerska lampa gabinetowa z figura muzykującej damy.

Projekt: Stanisław Emil Czapek
Fabryka Fajansu w Pacykowie koło Stanisławowa
Polska, II RP
Lata 20-te.
Projekt z lat 1912-1914
Fajans malowany, szkliwiony.
Wysokość do oprawki: 58 cm, całość z abażurem: 95 cm!, średnica podstawy 28 cm.

Lampa sprawna technicznie, wymieniona elektryfikacja (nowy płócienny przewód, oryginalna stara oprawka i wtyczka z epoki – sprawne technicznie). Przełącznik porcelanowy w oprawce, żarówka na duży gwint.
Lampa w idealnym stanie zachowania. Przeszła profesjonalną niewielką konserwację gryfu gitary, nadgarstka dłoni trzymającej gryf oraz końcówki girlandy kwiatowej, która dochodzi do gitary. Naprawy obecnie nie są zauważalne.

Wytwórnia założona w 1912 r. przez właściciela sklepu z porcelaną i fajansem we Lwowie Aleksandra Rogalę-Lewickiego jako Pierwsza Galicyjska Fabryka Artystycznych Fajansów i Terracotty Pacyków. Załoga fabryki składała się w początkowym okresie z Austriaków i Czechów oraz Polaków. Wyroby fabryki prezentowane były na wystawach w Kijowie (1913), Lipsku (1913) i Lwowie (1914). Wysoki poziom artystyczny produktów z Pacykowa zapewniały nie tylko projekty znanych i cenionych artystów, lecz także nadzór techniczny i artystyczny sprawowany przez wykształconego na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych dyrektora fabryki Stanisława Czapka, który sam wykonywał niektóre projekty wdrażane do produkcji między innymi prezentowana lampę. Fabryka uległa dewastacji podczas działań wojennych w latach 1914–1918. Do 1921 r. fabryka stemplowała swoje wyroby sygnaturą z herbem Rogala, którym pieczętował się właściciel oraz francuskim napisem: Pologne Pacyków St Galicie.

Po odzyskaniu przez Polskę Galicji Wschodniej (1919) dokonano odbudowy i modernizacji wytwórni. Fabryka wytwarzała w okresie 1912–1939 cieszące się sporą popularnością wyroby fajansowe projektowane przez lwowskich rzeźbiarzy, m.in. Lunę Drexlerówną, Antoniego Popiela, Władysława Gruberskiego, Ignacego E. Blaschkego i Władysława Adamiaka. Pośród produktów pacykowskiej fabryki były m.in. figurki dam prezentujących modę typową dla okresu lat międzywojennych, zwierzęta, postaci w strojach ludowych (górali, hucułów) i inne. W 1924 r. wytwórnia przyjęła nazwę Fabryka Fajansu w Pacykowie, a jej kierownictwo objął Wilhelm Tomasch, który w latach 1924–1929 był autorem większości wdrażanych do produkcji modeli. W 1935 r., po śmierci założyciela fabryki Aleksandra Lewickiego, przejął ją syn zmarłego, jego imiennik. W okresie międzywojennym wyroby pacykowskiej wytwórni były sygnowane literą P w trójkącie malowaną lub rytą, wyciskaną w czerepie podszkliwnie lub literą P w owalu z porożem i rogiem po bokach oraz napisem Pacyków. Do 1938 r. wyroby z Pacykowa wystawiane były regularnie w specjalnym pawilonie na Targach Wschodnich we Lwowie. Fabryka zakończyła działalność wraz z wybuchem II wojny światowej i zaborem Małopolski Wschodniej przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Prezentowana lampa to wyjątkowej urody obiekt, kolekcjonerski unikat. Znany jest  jeszcze tylko jeden egzemplarz tej lampy w zbiorach prywatnych ale z inną kolumną, gładką bez dekoracyjnych wzorów. Lampa jest naprawdę duża, nie widać tego oczywiście na zdjęciach ale jest bardzo okazała na żywo. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii w Kielcach i zobaczenia lampy na żywo.

SPRZEDANE

Jak kupić?
Proszę o wiadomość email na adres: info@galeriadas.pl
lub telefon: 604 509 950